Ponzio Polska
Systemy okienno - drzwiowe
Systemy fasadowe
Systemy przesuwne
Systemy przesuwne

ArchiTrendy – innowacje w architekturze

„ArchiTrendy” – to hasło cyklu inspirujących konferencji dla architektów, podczas których firma Ponzio zaprezentowała swoje najnowsze rozwiązania.
Jedną z innowacji jest wprowadzenie do oferty systemów aluminiowych wąskich profili. Jest to odpowiedź na tendencję projektowania przez architektów dużych przeszkleń z jak najmniej widocznymi podziałami.
W systemie fasadowym odpowiednikiem wariantu „slim” jest Ponzio PF152 z „industrialnym” słupem o wewnętrznej szer. 15 mm. Wersję okienną z wąskim profilem oferuje z kolei system Ponzio PE78N, w którym widoczna szerokość skrzydeł z ruchomym słupkiem wynosi 90 mm (dla rozwiązania okna dwuskrzydłowego). W systemach przesuwnych jest cała gama rozwiązań, które sprawiają, że dostęp światła do wnętrza poprzez wielkogabarytowe (nawet 8-skrzydłowe) drzwi jest niemal nieograniczony. Należą do nich rozwiązanie z „otwartym narożnikiem” pod kątem 90 stopni dwóch ruchomych skrzydeł, który optycznie powiększa przestrzeń oraz wariant z narożnikiem całoszklanym. Najnowsze rozwiązanie konstrukcyjne w systemie podnoszono-przesuwnym Ponzio SL1600TT to zaprojektowany o połowę węższy „słupek centralny”, co jeszcze bardziej zwiększa powierzchnię przeszklenia.
Innym rozwiązaniem pozwalającym na uzyskanie maksymalnej transparentności oraz braku granicy pomiędzy wnętrzem, a częścią zewnętrzną (np. tarasem) – są okna harmonijkowe. Można je wykonać we wszystkich systemach serii PE, zarówno w wersji otwieranej do wewnątrz, jak i na zewnątrz z niskim progiem.
Kolejną grupą, która powstaje w ścisłej współpracy z architektami są rozwiązania indywidualne, tworzone na potrzeby konkretnej inwestycji. Dotyczą one m.in. nietypowego wykończenia elewacji, np. wariantu z poziomą lub pionową linią, różnych kształtów maskownic, mocowania elementów podświetlenia LED, itp. Wiele innowacji wprowadzonych zostało do systemu osłon przeciwsłonecznych: Ponzio Sun Protect. Począwszy od projektowania indywidualnych kształtów, rozmiarów, po zaawansowane funkcje sterowania za pomocą systemu automatyki i regulowania pod odpowiednim kątem. Żaluzje przeciwsłoneczne – często stosowane jako elementy dekoracyjne i funkcjonalne, mają także wymierny wpływ na oszczędność energii, a w konsekwencji na zmniejszenie kosztów eksploatacji obiektów.
Nowością uzupełniającą ofertę Ponzio są także systemowe balustrady szklane, które mocowane są mechanicznie do ościeżnicy okiennej. Zgodnie z przepisami, portfenetry otwierane na całej wysokości muszą mieć po zewnętrznej stronie zamontowaną balustradę.